Zaměstnance svrbí nohy, už zase – kolik jich odejde?

V poslední době opět slýchám od známých věty typu, „hledáme 50 nových zaměstnanců a nemůžeme je najít, a navíc se nám zase zvyšuje fluktuace“. Je to známka dobře jedoucí ekonomiky, pro personalisty a personální práci je to ovšem větší výzva. Proto je dobré znát názory zaměstnanců na setrvání nebo změnu firmy, a jeden takový průzkum se mi dostal do ruky.

V listopadu a prosinci 2015 proběhl v rámci Investors in People průzkum mezi dvěma tisíci zaměstnanců ve Velké Británii na téma fluktuace. Téměř polovina odpověděla, že uvažuje o změně zaměstnavatele.

Nadprůměrně jsou odchody zaměstnanců ohroženy obory jako IT, kde o změně zaměstnavatele uvažuje 58%, nebo zdravotnictví kde je to 57%.

 

JE2015-1

Ze 49% pracovníků zvažujících změnu zaměstnavatele jich celkem 19% již aktivně nové místo hledá.

Na otázku, proč jste v současném zaměstnání nespokojeni, je na prvním místě odpověď „Z důvodu špatného řízení“ na druhém místě „Necítíme se oceněni“, „Plat“ je až na místě třetím.

Zajímavé jsou genderové rozdíly v odpovědích na otázku, co máte nejraději na současném zaměstnání. Zatímco muži mají na prvním místě peníze a práci v dobrém týmu až na čtvrtém, u žen je to přesně opačně.

 

JE2015-3Na otázku, jakou jednu věc by měli zaměstnavatelé dělat lépe, odpověděl jeden z osmi dotázaných, že chce, aby mu prostě častěji řekli „děkuji“.

Celý report je ke stažení na stránkách Investors in People.

Pokud se o Investors in People chcete dozvědět více, jste srdečně zváni na seminář, který se koná 9. června 2016 v Praze. Účastnit se ho bude i ředitel Investors in People International z UK.   

POZVÁNKA na seminář Investors in People