Kniha Jaro Křivohlavého Jak neztratit nadšení, je sice útlou, má pouze 129 stran, ale zajímavou knihou o syndromu vyhoření, syndromu, který ohrožuje stále větší okruh lidí.
Kniha začíná několika velmi zajímavými seznamy, například u koho se nejčastěji objevují příznaky vyhoření. Zajímavé je, že nejvíce jsou ohroženi ti, kteří měli na začátku nejvíce nadšení, „objevují se … u člověka původně nejvýkonnějšího a nejproduktivnějšího, mimořádně tvořivého …“. Z ohrožených profesí je více pozornosti věnováno zdravotním sestrám a učitelům, pro personalistu jsou ovšem nejzajímavější kategorie vedoucích pracovníků a vysokoškoláků nastupujících do zaměstnání. Ano, vedoucích pracovníků na všech úrovních včetně mistrů a liniových manažerů, zvláště mistři jsou ohroženým druhem s tlakem shora i zdola. A vysokoškoláci přibližně po šesti měsících ztrácejí iluze a vyjadřují se, že „nic se nedá dělat“ či „ každý se bojí něco změnit“.
Co vede k psychickému vyhoření, to je další zajímavý seznam, mimo jiné:
- příliš strohý pracovní režim nebo příliš přísná pravidla jednání,
- diktátorský režim, bezohledné manipulování s lidmi,
- chybějící kladné oceňování práce podřízených – pochvaly, uznání
- chybějící respekt a úcta k lidem,
- příliš našponované termíny, přílišný důraz na kvantitu nebo naopak na mimořádnou přesnost práce.
Kniha dále obsahuje pasáž o diagnostice syndromu vyhoření včetně několika kompletních testů pro sebediagnostiku, tak do toho a zkuste si zjistit, jak na tom jste.
Podpora a prevence
Druhá část knihy je zaměřena na podporu a prevenci syndromu vyhoření. Je to jen stručně, ale mě osobně se líbí to, že je to pojaté z různých úhlů. Chcete praktický návod jak syndromu vyhoření předcházet ve firmě? Máte ho tam, sice jen na třech stranách, o to je ale praktičtější. Chcete něco ne tak přízemně praktického? Najdete tam zajímavé pojednání o smysluplnosti, srozumitelnosti a zvládnutelnosti.
V každém případě kniha stojí za přečtení.
V neposlední řadě, rádi Vám ve firmě pomůžeme zjistit, co si vaši pracovníci myslí o faktorech vedoucích potenciálně k syndromu vyhoření, podívejte se na náš People feedback.